link to Bismarck Public School District
Century High School CHS
 - link home CHS
 - link home
Announcements Staff Powerschool Library Calendar


Home

















































Printer Friendly Page
you are here:   CHS  >>  Athletics  >>  Volleyball  >>  Results

Results


V, JV, SA, SB Results
  Date Opponent Score
Aug. 28-29 BHS/CHS/LHS Invite Day 1:
vs. Valley City- 25-6, 25-13, 15-5; 3-0
vs. Fargo Davies- 21-25, 25020, 15-13; 2-1
vs. Red River- 25-19, 25-23, 15-10; 3-0
Day 2:
vs. West Fargo- 25-12, 25-23, 15-6; 3-0
vs. Fargo South- 25-16, 20-25, 12-15; 1-2
vs. West Fargo Sheyenne- 25-16, 25-18, 15-5; 3-0
vs. Fargo Shanley-25-23, 25-19, 15-9
Sept. 3 vs. Minot SB- 0-3
SA- 25-19, 25-22, 15-11; 2-0
JV-
V- 25-13, 25-11, 25-14; 3-0
Sept. 8 @ Mandan SB- 2-1
SA- 25-21, 21-25, 15-7; 2-1
JV- 25-14, 25-22, 15-8; 2-0
V- 25-17, 25-19, 25-10; 3-0
Sept. 10 vs. Dickinson SB- 2-1
SA- 25-15, 25-12, 15-12; 2-0
JV- 25-19, 15-3; 2-0
V- 25-12, 25-12, 25-16; 3-0
Sept. 11 @ Williston SB- 2-1
SA- 25-11, 25-14, 15-9; 2-0
JV- 25-8, 25-8, 15-7; 2-0
V- 25-5, 25-4, 25-15; 3-0
Sept. 12 @ Napoleon Tournament Soph B
vs. Strasburg- 2-0
vs. South Border- 1-1
vs. Medina- 0-2
vs. Edgely- 0-2
Sept. 15 @ Jamestown SB- 3-0
SA-25-20, 25-12, 15-6; 2-0
JV- 25-12, 25-14, 10-15; 2-0
V- 25-10, 25-16, 24-26, 25-20; 3-1
Sept. 17 @ Legacy SB- 1-2
SA- 25-21, 25-19, 9-15; 2-0
JV- 25-14, 25-14, 15-8; 2-0
V- 25-16, 25-11, 24-26, 25-22; 3-1
Sept. 19 vs. Belcourt SB- 2-0
SA- 25-5, 25-14, 15-5; 2-0
JV- 25-3, 25-11, 25-6; 3-0* Counts 2 for Varsity record
Sept. 22 @ BHS SA-19-25, 22-25, 15-10; 0-2
JV-21-25, 25-15, 15-4; 1-2
V- 25-11, 21-25, 25-7, 25-18; 3-1
Sept. 24 @ St. Mary's JV- 25-20, 25-20, 15-1; 2-0
V- 25-14, 25-17, 25-20; 3-0
Sept. 25-26 @ Dickinson Tournament Varsity: 1st Place Finish!!!
Friday Pool Play
vs. Baker: 25-7, 25-4, 25-7; 3-0
vs. Kindred: 25-12, 25-14, 25-11; 3-0
vs. Glasgow: 25-7, 25-10, 25-9; 3-0
Saturday Gold Bracket
vs. Billings Central: 25-17, 21-25, 25-9; 2-1
vs. Billings Skyview: 27-25, 25-15; 2-0
vs. Billings West: 25-10, 25-13; 2-0
Oct. 3 Lisbon/Enderlin Tournament Soph A
vs Oakes: 20-25, 21-25; 0-2
vs Northern Cass: 18-25, 22-25; 0-2
vs Milnor-North Sargent: 25-19, 19-25; 1-1
vs Wyndmere-Lidgerwood: 12-25, 19-25; 0-2
Oct. 3 Dickinson Tournament JV- 1st Place Finish!!!
vs Mandan- 25-15, 25-17
vs Bismarck- 22-25, 25-16
vs Sidney, MT- 25-8, 25-13
vs Williston- 25-6, 25-10
vs Dickinson-25-9, 25-5
vs Minot- 25-17, 25-16
Oct. 6 @ Minot SB- 2-0
SA- 25-21, 25-12, 15-4; 2-0
JV- 25-13, 25-10, 15-6; 2-0
V- 25-7, 25-6, 25-5; 3-0
Oct. 9-10 Varsity @ Fargo Tournament Varsity
Pool Play
vs. Red River: 23-25, 25-19, 15-6; 2-1
vs. Devils Lake: 25-15, 25-16; 2-0
vs. Kindred: 25-9, 25-20; 2-0
Gold Tournament
vs. SF Washington: 25-16, 25-19; 2-0
vs. Bismarck High: 25-10, 25-23
vs. SF Lincoln: 20-25, 25-22, 15-4; 2-1
vs. F. Shanley: 16-25, 21-25; 0-2
Oct. 13 vs. Jamestown SB: 2-0
SA: 25-12, 25-13, 15-5; 2-0
JV: 25-16, 25-7; 2-0
V:25-11, 25-19, 25-16; 3-0
Oct. 15 vs. Mandan SB: 2-0
SA:25-19, 17-25, 5-15; 1-2
JV:25-23, 20-25, 19-17; 2-1
V:25-23, 25-19, 25-16; 3-0
Oct. 17 Soph Play Day @ LHS Legacy Play Day:
SA vs SB: 25-9, 24-26, 15-5; 2-1
SA vs BHS: 25-20, 25-21, 17-15; 2-0
SA vs Legacy: 25-12, 25-7, 12-15; 2-0
SB vs CHS A: 1-2
SB vs LHS A: 1-2
SB vs BHS A: 0-3
Oct. 20 @ Dickinson SB-3-0
SA-25-13, 25-9, 14-16; 2-0
JV-25-22, 25-11, 15-4; 2-0
V- 25-15, 25-12, 25-11; 3-0
Oct. 21 vs. St. Mary's JV- 25-12, 25-7, 15-5; 2-0
V-25-7, 25-12, 25-10; 3-0
Oct. 27 vs. Dickinson SA-25-18, 23-25, 15-12; 2-1
JV-24-26, 25-20, 15-12; 2-1
V-25-18, 25-15, 25-18; 3-0
Oct. 31 vs. Williston SB:2-0
SA:25-12, 25-11, 15-5; 2-0
JV:25-12, 25-14, 15-6; 2-0
V:25-17, 25-6, 25-17; 3-0
Nov. 3 vs. Legacy SB-2-1
SA-23-25, 25-7, 15-7; 2-1
JV-25-16, 25-11, 15-11; 2-0
V-25-21, 25-23, 25-18; 3-0
Nov. 7 Sub Varsity WDA Tournament SB
vs Jamestown, 2-0
vs Mandan, 2-0
vs Legacy, 1-2
2nd Place!
SA
vs Dickinson: 25-5, 25-15; 2-0
vs Mandan: 25-19, 26-24; 2-0
vs BHS: 21-25, 21-25; 0-2
2nd Place!
JV
Nov. 12 West Region Tournament @ CHS vs. Dickinson 25-19, 25-7, 25-9; 3-0
vs. Jamestown 25-12, 25-6, 25-20; 3-0
vs. Bismarck 25-19, 25-18, 25-16; 3-0
1st Place West Region Tournament
Nov. 19-21 State Tournament @ Minot vs. West Fargo: 25-10, 25-16, 25-10; 3-0
vs. Fargo Davies: 25-23, 25-20, 25-18; 3-0
vs. Fargo Shanley: 25-18, 25-19, 25-18; 3-0
STATE CHAMPIONS!!!


9 Blue & Red Results
  Date Opponent Score
Aug. 29 Jamestown Tournament Red A vs West Fargo 2- 25-17, 25-10; (2-0)
vs West Fargo 1- 25-12, 28-26; (2-0)
vs Davies 2- 25-13, 25-20; (2-0)
Blue A vs West Fargo 1- 25-19, 26-28; (1-1)
vs West Fargo 2- 25-14, 25-13; (2-0)
vs Davies 1- 27-25, 25-13; (2-0)
Sept. 3 @ Minot vs. Minot and Williston Blue A-
vs. Minot 1: 25-7, 23-25, 15-17; 2-1
Blue B-
vs. Minot 2: 14-25, 23-25, 15-10; 0-2
vs. Minot 3: 25-12, 25-13, 15-7; 2-0
Red A-
vs. Williston 1: 25-6, 25-11, 15-8; 2-0
vs. Minot 1: 25-17, 25-11, 10-15; 2-0
Red B-
vs. Williston 2: 25-12, 25-11, 15-10; 2-0
Sept. 8 @ Mandan Red A: 25-12, 25-14, 15-4; 2-0
Red B: 25-20, 25-21, 11-15; 2-0
Sept. 10 @ Dickinson Red A: 25-13, 25-13, 15-4; (2-0)
Red B: 23-25, 25-12, 10-15; (1-2)
Blue A: 25-22, 25-23, 15-4; (2-0)
Blue B: 21-25, 25-8,15-10; (2-1)
Sept. 11 vs. Williston Red A: 25-14, 25-11, 15-7; (2-0)
9ed B: 25-8, 25-16, 15-6; (2-0)
Sept. 14 @ Mandan Blue A: 25-10, 25-6, 15-7; (2-0)
Blue B: 25-20, 26-24, 15-7; (2-0)
Sept. 17 vs. Legacy Red A-25-15, 25-22, 15-12; (2-0)
Red B-25-23, 22-25, 9-15; (1-2)
Sept. 19 @ Minot Tourney 9 Red A
vs. BHS- 24-26, 14-22; 0-2
vs. Mandan- 25-11, 25-12; 2-0
vs. Williston- 25-11, 25-23; 2-0
vs. Minot- 22-25, 25-21, 11-15; 1-2
9 Blue A
vs. Minot: 25-20, 25-19: 2-0
vs. Dickinson: 25-13, 25-19: 2-0
vs. BHS: 25-22, 17-25: 1-1
vs. Watford city: 25-12, 25-20: 2-0
9 Blue B
vs. BHS: 25-15, 25-19: 2-0
vs. Watford: 25-7, 25-6: 2-0
vs. Dickinson: 25-20, 25-22: 2-0
vs. Minot: 25-20, 32-30: 2-0
vs. Dickinson: 25-20, 25-18: 2-0
vs. BHS: 21-25, 6-25: 0-2
2nd place
Sept. 22 vs. BHS Red A: 19-25, 24-26, 9-15; (0-2)
Red B: 25-16, 25-20, 15-2; (2-0)
Blue B: 22-25, 25-23, 14-16: (1-2)
Blue A: 25-6, 25-23, 15-3: (2-0)
Sept. 24 @ St. Mary's Red B: 17-25, 25-22, 8-15; (1-2)
Sept. 29 CHS Blue vs CHS Red Blue A: 25-18, 25-14, 15-10 2-0
Blue B: 24-26, 20-25, 11-15 0-2
Oct. 1 vs. Hazen Red B: 23-25, 19-25, 8-15; (0-3)
Oct. 4 vs. Minot Blue A: 25-20, 25-14, 15-10 2-0
Blue B: 25-12, 25-23, 15-12 2-0
Red A :25-9, 25-11, 15-8; (3-0)
Red B: 25-14, 27-24, 15-9; (3-0)
Oct. 9 @ Legacy Red A: 25-19, 25-10, 15-7 (3-0)
Red B: 25-13, 25-8, 15-6; (3-0)
Blue B: 25-7, 25-8, 15-10; (2-0)
Blue A: 25-23, 18-25, 12-15 (1-2)

Oct. 12 vs. Mandan Red A: 25-7, 25-13, 15-4; (2-0)
Red B: 25-13, 23-25, 15-8; (2-1)
Oct. 15 vs. Mandan Blue B:25-19, 21-25,17-15 (2-1)
Blue A:25-17, 25-21, 15-10 (2-0)
Oct. 17 vs Legacy PlayDay Blue B vs. Legacy C: 25-15, 25-9, 15-0 (2-0)
Blue B vs. Legacy B: 18-25, 17-25, 12-15 (0-2)

9B (red) vs Legacy B: 25-12, 12-25, 15-17; (1-2)
9B (red) Legacy C: 25-22, 25-16, 15-6; (2-0)
Oct. 20 vs. Dickinson Blue B: 25-14, 23-25, 15-6 2-1
Blue A:25-13, 25-19, 15-5 2-0
Red A: 25-12, 25-13, 15-4; (3-0)
Red B: 25-21, 22-25, 6-15; (1-2)
Oct. 21 vs. St. Mary's Blue B: 19-25, 21-25, 7-15 0-2
Oct. 26 @ BHS Blue B vs BHS C: 25-20, 25-27, 15-11 2-1
Blue A vs BHS A: 25-19, 19-25, 5-15 1-2
9A (red) BHS B: 20-25, 25-17, 14-16; (1-2)
9B (red) BHS B: 17-25, 13-25, 11-15; (0-3)
Oct. 29 CHS Red vs CHS Blue CHS Blue A vs Red A: 25-18, 25-27, 13-15
CHS Blue B vs Red A: 25-19, 23-25, 8-15
Oct. 31 9th Grade WDA @ BHS 9 Red A
vs. Mandan: 25-4, 25-11; (2-0)
vs. CHS Blue: 19-25, 21-25; (0-2)
vs. Minot: 24-26, 21-25; (0-2)
4th Place
9 Red B
vs. BHS C: 24-26, 25-21, 15-12; (2-1)
vs Minot: 17-25, 22-25; (0-2)
vs. Legacy B: 23-25, (2-1)
vs. CHS Blue: 25-14, 21-25, 9-15; (1-2)
4th Place
9 Blue A
Dickinson: 25-10, 25-15 (2-0)
CHS Red: 25-19, 25-21 (2-0)
BHS A: 16-25, 25-27 (0-2)
2nd Place Finish!
9 Blue B
vs. Minot Gold: 9-25, 19-25 (0-2)
vs. Legacy C: 25-14, 25-10 (2-0)
vs. BHS C: 20-25, 27-25, 15-6 (2-1)
vs. CHS Red: 14-25, 25-21, 15-9 (2-1)
3rd Place Finish!


Bismarck Public Schools - link to district home